20 Nisan 2012 Cuma

Pembeli Bebek Hırkası


Merhabalar;
Bundan önceki kapatmış olduğum blogdaki çalışmalarımı buraya aktarmaya karar verdim. Örneklerden bi tanesi de bu pembeli hırka örneğidir. 2 yıl öncesinde torunum için kızım örmüştü.

Hırkanın yapılışı;
1. sırada; 5 numaralı şişimize gri ipimizle 56 ilmek alarak başlıyoruz. 3 sıra 1 ters-1düz ördükten sonra , ilk önce 5 ilmek düz örüp 1 tane şişimize ip doluyoruz, 1 ilmek düz örüp, 1 tane daha şişimize ip doluyoruz, 10 ilmek düz ( 1. kol ) örüyoruz, 1 tane şişimize ip doluyoruz, 1 ilmek düz örüyoruz., 1 tane daha şişimize ip doluyoruz, 16 ilmek düz örüyoruz, 1 tane şişimize ip doluyoruz, 1 tane düz örüyoruz, 1 tane daha şişimize ip doluyoruz, 10 ilmek düz  ( 2. kol ) örüyoruz, 1 tane şişimize ip doluyoruz, 1 ilmek düz örüyoruz, 1 tane daha şişimize ip doluyoruz., 11 ilmek düz örüyoruz. 

2. sırada; doladıklarımızla bütün ilmekleri ters örüyoruz.  Bundan sonra  her ön sırada tek ördüğümüz ilmeklerin yanlarından şişimize ip dolayarak artırma yapıyoruz.  Ön sıradaki ilmeklerin toplamı  38 ilmek olunca,  önce ayrı bir şişte kolları örüp bitiriyoruz. Daha sonra ön ve arkayı birleştirip bel hizasına kadar örüp bitiriyoruz.  Benim kullandığım ip kalın olduğu için ön ilmek sayısı  38 oldu. İpiniz inceyse ilmek sayısı çok olabilir, ipin kalınlığına göre de şiş numarası değişebilir.

Ön kapamayı yapmak için; 5 ilmek düz örgüyle başladığımız yerden boylamasına şişimize ilmek alıyoruz., 1 ters-1 düz olarak 12-14 sıra örüyoruz. Kenarlarını da pembe iple  tığ işi yapıp hırkamızı bitiriyoruz.

Düğmelerin yapılışı;  Pembe ipimizden  1 metreye yakın bir ip kesiyoruz. İpimizi etamin iğnesine ( ucu küt olduğu için ) geçiriyoruz. İpimizin ucunu işaret parmağımızda 2 kere doluyoruz. Oluşan halkayı baş parmak ile işaret parmağımız arasında sıkıca tutuyoruz.  Daha sonra içinden sürekli iğnemizle ipi geçirerek bir yandan da sıkıca tutarak halkamıza ip dolamış oluyoruz. Bu işlemi sürekli yaptığımızda düğmemiz oluşuyor. En sonunda ipimizi düğmemizin arkasındaki dolanan iplerden geçirerek sökülmesini engelliyoruz.

2 yorum:

  1. pemboş pemboş çok yakışmış maşallah

    YanıtlaSil
  2. Yaptıklarınızın hepsi harika olmuş ellerinize sağlık, her biri ayrı değerde ve güzellikte.

    YanıtlaSil